Exekutor

Co je to EXEKUCE?

Exekuce je nucený výkon exekučního titulu. Tím je např. vykonatelné rozhodnutí soudu, vykonatelný rozhodčí nález, notářský zápis se svolením k vykonatelnosti, exekutorský zápis, vykonatelné rozhodnutí orgánu státní správy a územní samosprávy, nebo jiná vykonatelná rozhodnutí a schválené smíry a listiny, jejichž výkon připouští zákon. Exekuce spočívá většinou ve vymožení peněžité částky od povinného (dlužníka) pro oprávněného (věřitele), případně v donucení ke splnění jiné povinnosti.

Česká republika
V České republice rozlišujeme výkony rozhodnutí, které provádějí podle části šesté zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu, soudy sami, a exekuce, které provádí podle zákona č. 120/2001 Sb., exekučního řádu, samostatní soudní exekutoři, a to na základě pověření soudu. Kromě toho své vlastní exekuce mohou provádět i finanční úřady (podle § 73 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků) a další správní úřady (podle § 103 - 129 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu). V současné době je diskutováno zrušení soudních výkonů rozhodnutí, takže všechny exekuce, mimo správních, by prováděli již jen soudní exekutoři, a to i bez pověření soudu.[1]

Výkon rozhodnutí
Výkon rozhodnutí může být proveden srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky, příkazem k výplatě z účtu u peněžního ústavu, prodejem movitých věcí a nemovitostí, prodejem podniku, zřízením soudcovského zástavního práva k nemovitostem, vyklizením, odebráním věci, rozdělením společné věci, provedením prací a výkonů a ukládáním pokut. V každé věci může být zvolen jen jeden druh výkonu rozhodnutí, který je nařízen usnesením soudu.

V tomto usnesení je zároveň rozhodnuto i o nákladech výkonu rozhodnutí, které se pak v rámci daného výkonu také vymůžou.

Exekuce
Exekuce může být provedena srážkami ze mzdy a jiných příjmů, přikázáním pohledávky, prodejem movitých věcí a nemovitostí, prodejem podniku, zřízením exekutorského zástavního práva na nemovitostech, vyklizením, odebráním věci, rozdělením společné věci, provedením prací a výkonů a ukládáním pokut. Soudní exekutor může v jedné věci zvolit více druhů exekuce zároveň, pro každý z nich pak vydá exekuční příkaz.

O nákladech exekuce je pak rozhodnuto v samostatném příkazu k úhradě nákladů exekuce, přičemž tyto náklady se také vymáhají v rámci již nařízené exekuce.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Exekutor

Více na Evidence exekucí - Česká republika (evidenceexekuci.cz)

—————


Stát bude rozdávat pokuty !

Státu došla trpělivost. Začne trestat firmy, které tají zisky. Velké firmy by mohly dostat milionové pokuty. Pokuty mohou ze zákona dosahovat až tří procent majetku firmy. Informační povinnost ignoruje kolem tří set tisíc firem v Česku.

Více

—————